Europa League și Conference League: scurt rezumat al optimilor și ce urmează în sferturi

de | 03.04.2023

Optimile Europa League și Conference League ne-au oferit mult spectacol și mari surprize. Având în vedere că acum vă scriu despre 2 competiții europene, vă voi oferi un rezumat pe scurt despre echipele calificate în sferturile Europa League/Conference League.

• Royale Union Saint-Giloise

Juventus a trecut lejer de nemții de la Freiburg cu 3-0 la general; aceștia au șanse minime, după părerea mea, sa câștige Europa League, având în vedere cu cine au picat în sferturi.

Sporting Lisabona este adversara celor de la Juventus în sferturi, portughezii au făcut surpriza în optimi eliminând marea favorită la câștigarea Europa League, Arsenal.

După un 2-2 la Lisabona, a urmat returul de pe Emirates Stadium unde, după cele 90 de minute și cele 120 de extra-time, s-a terminat 1-1. La loviturile de departajare Sporting a dat lovitura, câștigând cu 5-3.

AS Roma a avut un parcurs ușor, au dat peste cei de la Real Sociedad, trecând lejer cu 2-0 la general (2-0 pe Olimpico și 0-0 în Spania). În sferturi, italienii vor juca cu Feyenoord.

Feyenoord a avut o dublă spectaculoasă cu echipa ucraineană Shakhtar Donetsk, 1-1 a fost în meciul tur disputat în Polonia pe stadionul celor de la Legia Varșovia, acolo unde Shakhtar joacă meciurile de acasă, din cauza războiului.

În retur s-au schimbat lucrurile radical, de la un meci echilibrat în Polonia, la un 7-1 (8-2 la general pe olandezi) la Rotterdam, un meci în care olandezii au avut motoarele turate la maximum.

Sevilla este o echipă în plină criză de puncte în LaLiga, fiind pe locul 14, cu doar 28 de puncte, la 40 de puncte distanță de liderul Barcelona.

Totuși, în Europa League echipa s-a calificat la limită în duelul cu Fenerbahce, din cadrul optimilor. 2-0 a fost în meciul tur din Spania și în retur spaniolii au pierdut cu 1-0. 2-1 la general pentru spanioli, care s-au calificat la limită și vor avea mai departe o dublă infernală cu Manchester United.

Manchester United a trecut super lejer de echipa Real Betis din Spania, 4-1 s-a terminat primul meci de pe Old Trafford, returul a fost unul relaxant pentru englezi, câstigând cu 1-0 în Spania și stabilind la general scorul de 5-1.

Bayern Leverkusen a avut meci cu maghiarii de la Ferencvaros TC. 4-0 la general pentru nemți. 2-0 în tur în Germania și 0-2 în returul de pe Puskas Arena. În sferturi nemții, se vor duela cu revelația acestui sezon: Royale Union Saint-Giloise.

Royale Union Saint-Giloise, echipa belgiană care este la primul său sezon european din istoria clubului, a avut un parcurs spectaculos și de invidiat în același timp. În optimi au avut parte de dubla cu nemții de la Union Berlin, în primă fază au plecat cu șansa a doua, meciul tur, din Germania, s-a terminat 3-3 iar returul din Belgia a fost unul de vis pentru debutanți. 3-0 s-a terminat pentru Saint-Giloise, care merge în sferturile Europa League.

Tabloul sferturilor în Europa League este unul destul de interesant, iar partidele dintre Juventus – Sporting și Leverkusen cu Saint Giloise se anunță să fie cele mai interesante!

În ceea ce privește Conference League, echipele calificate în sferturile acestei competiții sunt:

• Az Alkmaar

Lech Poznan (Polonia), Anderlecht (Belgia) și Az Alkmaar (Olanda)  au avut un traseu spectaculos.

Lech Poznan a trecut cu 5-0 la general de echipa suedeză Djurgårdens IF, Anderlecht a făcut o surpriză imensă și a eliminat Villareal-ul favorit la câștigarea Conference League, iar Az Alkmaar a trecut mai mult decât lejer de Lazio Roma (echipa care a eliminat-o pe CFR Cluj în Conference League), 4-2 la general pentru olandezi.

Basel a trecut spectaculos de Slovan Bratislava 2-2 în tur, 2-2 în retur (4-4 la general) și 4-1 la penalty-uri pentru Basel.

Gent a trecut de formația turcă Bașakșehir FK cu 5-2 la general.

Fiorentina a avut un drum lin spre sferturi și a trecut cu 5-1 la general de formația turcă Sivasspor.

West Ham United s-a distrat aproape la propiu cu echipa din Cipru AEK Larnaca, 6-0 la general pentru englezi.

Nice a avut o dublă interesantă cu moldovenii de la Sheriff Tiraspol, 4-1 la general pentru francezi.

Meciurile din sferturi sunt:

• Gent – West Ham United
  • Lech Poznan – Fiorentina
  • Basel – Nice
  • Anderlecht – Az Alkmaar

Personal, mă interesează cel mai mult partidele dintre Anderlecht și Az Alkmaar și Gent cu West Ham United.

Sferturile Europa și Conference League vor avea loc pe 13 aprilie (meciurile tur) și pe 20 aprilie (meciurile retur). Toate meciurile din aceste două competiții se joacă în aceeași seară.