Cum au arătat optimile în UEFA Champions League

de | 03.04.2023

S-au încheiat optimile în UEFA Champions League. A fost prima fază eliminatorie importantă, lăsând la o parte grupele. Au fost meciuri super spectaculoase și ceea ce urmează în sferturi va fi și mai interesant.

Așadar, echipele calificate mai departe în sferturile UEFA Champions League sunt:

• Benfica

De remarcat în acest sezon este că, după mult timp, în sfârșit avem mai mult de două echipe din Italia în sferturile UEFA Champions League. Mai avem două echipe din Anglia, una din Spania, încă una din Germania și chiar una dintre surprizele din acest sezon, ca și în sezonul trecut, o echipă din Portugalia.

Anul trecut, în UEFA Champions League Benfica ajunsese tot în sferturi, fiind eliminată de FC Liverpool. 1-3 în Portugalia și un spectaculos 3-3 în returul de pe ”Anfield”, adică 4-6 la general pentru echipa lui Jurgen Klopp, care sezonul trecut ajunsese în finala competiției pe care o menționez acum.

În schimb, sezonul acesta de Champions League s-a terminat super repede pentru FC Liverpool.

AC Milan – în optimi, ”diavolii” – așa cum mai sunt ei cunoscuți – au dat peste cei de Tottenham FC (Anglia) În primă fază credeam că englezii vor fi favoriți în fața ”diavolilor”, mai ales că AC Milan nu a mai văzut un sfert de finală de foarte mult timp, iar Tottenham avea ceva experiență în această competiție. În meciul tur disputat pe ”Giuseppe Meazza”, ”diavolii” au câștigat cu 1-0, un gol norocos marcat de Brahim Diaz în minutul 7 rezolvând meciul tur dar și calificarea – asta pentru ca în retur aveam să vedem un scor alb, 0-0.

AC Milan a ”picat” mai departe cu o formație din aceeași ligă cu ea, Napoli; în concluzie vom avea parte de un derby 100% italian în sferturi.

Acum, să fiu și pesimist la adresa celor de la AC Milan: nu prea au șanse în fața celor de la Napoli pentru că…

Napoli – este cu siguranță revelația acestui sezon de UEFA Champions League, nimeni nu se aștepta ca această echipă să meargă așa departe în această competiție. Napoli este văzută revelația acestui sezon și pentru că este prima în Seria A, la o diferență de 18 puncte de ocupanta locului secund. În Champions League, cei de la Napoli au terminat pe primul loc într-o grupă cu Liverpool, Ajax Amsterdam și Rangers; au obținut 15 puncte în total, din 18 posibile.

Favorită în fața celor de la AC Milan, echipa Napoli este văzută de unii fani ai fotbalului chiar în cărți pentru câștigarea marelui trofeu UEFA Champions League.

Inter Milano – norocoși și ăștia de la Inter, nu glumă, mai ales în meciul retur cu FC Porto, echipă cu care au jucat în optimi.

În tur, pe ”Giuseppe Meazza” (pentru că da, pe lângă faptul că Inter și AC Milan sunt dușmani de ”moarte”, mai joacă și pe același stadion făcând cu rândul), milanezii au câștigat cu 1-0 în fața celor de la FC Porto. În retur, la Porto, meciul s-a terminat 0-0.

Parcă aceste două rezultate seamănă cu un alt meci tot din optimile Champions League, nu?! 🙂 Lăsând la o parte apropourile, așa cum spuneam, Inter s-a calificat mai departe în sferturi și va da peste singura echipă portugheză care a mai rămas în această competiție: Benfica.

Benfica – portughezii au avut viață ușoară în optimi, acolo unde au jucat cu Club Brugge. Cei de la Benfica au umilit echipa belgiană, în meciul tur Benfica a câștigând cu 2-0, iar în meciul retur a urmat un frumos ”recital” de 5 goluri al celor de la Benfica și un super gol de onoare marcat de Club Brugge, care a adus la scorul final de 5-1 (7-1 la general) pentru Benfica.

La ce parcurs au avut portughezii până acum, nu m-ar mira să îi văd calificați după partidele cu Inter.

Real Madrid – ”galacticii” au avut o super dublă în optimi cu echipa engleză, Liverpool. Meciul tur, disputat pe ”Anfield”, a fost de-a dreptul șocant de ambele părți până la un anumit moment.

Pentru fanii Realului, șocul a fost atunci când s-au văzut conduși de Liverpool cu 0-2 în primele 15 minute ale partidei. Șocul pentru fanii ”cormoranilor” a fost scorul final: 2-5 pentru Real Madrid, care era ca și calificată din meciul tur. În meciul retur, pe ”Santiago Bernabeu”, Real a câștigat cu 1-0, stabilind scorul final la general de 6-2. Real Madrid va da de Chelsea în sferturi, în încercarea de a câștiga din nou UEFA Champions League.

Bayern Munchen – este singura echipă din Germania calificată mai departe în această competiție după o frumoasă dublă cu echipa franțuzească PSG Paris. Mă rog, frumoasă pentru nemți, căci francezii cred că au și acum coșmaruri noaptea după înfrângerea categorică, 3-0 la general pentru bavarezi!

Meciul tur, disputat la Paris pe ”Parc des Princes” s-a terminat 0-1 pentru Bayern, reușită semnată de Kingsley Coman în minutul 53.

Returul a fost pe ”Allianz Arena”, acolo unde Bayern s-a impus cu 2-0 și a scos-o pe PSG într-o atmosferă foarte primitoare și într-un meci în care apărarea Bayern-ului a fost mai mult decât splendidă.

Bayern Munchen va avea o dublă de ”foc” cu Manchester City.

Chelsea – este prima echipă din Anglia calificată mai departe în Champions League, după ce a trecut la limită de formația germană Borussia Dortmund; 2-1 la general, meciul tur pierdut de Chelsea cu 1-0, disputat în Germania într-o atmosferă extraordinară și cu o apărare excelentă a Borussiei i-a făcut pe cei de la Chelsea să intre puțin în criză de rezultate, mai ales că în Premier League nu fac mare brânză, fiind pe locul 10, poziție cu care aceștia nu sunt obișnuiți – ei fiind mai mereu în top 4.

În meciul retur am avut impresia că Chelsea s-a chinuit să câștige cu Borussia, un penalty le-a oferit primul gol și la al doilea gol am avut impresia că șutul lui Sterling se va duce peste poartă – în stilul lui de altfel -, numai că a fost la limită, trecând deasupra portarului și mingea intrând în plasa de sus a porții. Și uite așa… s-a calificat și Chelsea, deși eu consider că nu meritau.

Manchester City – închei apoteotic, cu o echipă care și-a umilit și mai tare adversarul decât a făcut-o Benfica cu Brugge.

RB Leipzig, echipa germană care a înfruntat-o pe Man. City, cred că regretă și acum întâlnirea cu ”cetățenii”, așa cum sunt porecliți cei de la Man. City. Meciul tur din Germania s-a încheiat 1-1, scor dezamăgitor pentru ”cetățeni”. Returul, în schimb, s-a anunțat unul foarte furtunos și negru! 7-0 (șapte la zero) s-a terminat pentru Man. City în returul de pe ”Etihad”. 5 dintre goluri a fost marcate de Erling Haaland; da, ați citit bine, peste jumătate din goluri au fost date de un singur jucător (și poate cel mai activ din echipă cotat de transfermarkt.com la 170.000.000 de euro).

Acestea au fost echipele calificate. De acum urmează sferturile (11 -19 aprilie), semifinalele (09 – 16 mai) și marea finală de la Istanbul (10 iunie).