O altă demonstrație că recoltăm ce semănăm

Articol

scris

de

la

data

de

29.05.2026

în

categoria

O dronă trece ca prin brânză prin apărarea asigurată de armata noastră. Între timp, 11 soldați români ajung răniți la spital, dar nu pentru că ar fi fost implicați cumva în incidentul cu drona, ci pentru că s-au ciocnit cu blindatele. În purul spirit neaoș, “nu au păstrat distanța regulamentară”. Cam asta este imaginea armatei române acum, acea armată care la fiecare rundă de sondare a încrederii era prima în top.

Situația a fost rezumată de premierul demis Ilie Bolojan: “răspunsul apărării românești a fost limitat de nivelul dotării”. Simplu, nu!? Dar poate nu e chiar atât de simplu, pentru că nu trebuie să uităm că sunt oameni cu epoleți care consideră că, atunci când ai un război la graniță, important este să ai fotbaliști. Altfel nu înțeleg iureșul creat atunci când clubului armatei i s-a mai tăiat din alocarea bugetară.

Să nu uităm că sunt o grămadă de militari simpatizanți AUR, și nu mă refer la militari simpli, ci la unii cu ceva grade pe umeri. Iar AUR e partidul ăla care s-a opus atât legii care permite doborârea dronelor cât și programului SAFE.

Să nu-l uităm nici pe nenea generalul de armată care a luat șpagă ca să concesioneze morminte în cimitir. Acasă i-au găsit procurorii vreo 2000 de tablouri și mai multe ceasuri scumpe pe care sigur nu și le-a cumpărat din chenzina de general cu trei stele și nici din șpaga intermedierii a trei locuri de veci.

Și, în ultimă instanță, să nu uităm că armata l-a dat pe Ciucă, generalul care l-a acompaniat pe ciolacul care a făcut praf fondul de urgență al României, pentru că atunci când ai un război la graniță e mai important să crești pensiile și salariile bugetarilor decât să te înarmezi.

În Letonia a căzut guvernul din cauza unei drone. La noi nu e nevoie de asta, s-a ocupat deja PSD. Același PSD care acum moare de grija programului SAFE după ce zilele trecute a atacat la CCR legea care aproba programul. 

A ieșit și Kelemen Hunor cu declarații, Kelemen fiind băiatul ăla care făcea frumos pe lângă Victor Orban care, la rândul lui, făcea sluj pe lângă Putin. Pe cale logică, la cine făcea sluj Kelemen!?

Iar USR-ul, această eternă speranță a politicii românești, partidul care are grijă de armata română din postura de aparținător de portofoliu ministerial în domeniu, USR-ul nu a găsit alt om mai capabil în partid pe care să-l numească ministru al apărării decât pe Ionuț Moșteanu, omul fiind super pregătit pentru o funcție atât de importantă, cu studii la două facultăți de renume - Biotera și Athenaeum, studii care-i permiteau cel mult să fie manager de pensiune.

Într-un târziu a ieșit cu declarații și președintele țării. Acum, nu mă aștept ca Nicușor Dan să fie cel mai ager la vorbă din clasă, dar în unele situații un pic de viteză nu strică. Domn’ președinte, Maia Sandu a ieșit cu declarații înaintea domniei voastre și ea nu e președinta țării în care azi noapte a picat o dronă pe blocul din centrul unui oraș mare, rănind un adult și un copil.

Pus față în față cu un cetățean din Galați în emisiune la Striblea, purtătorul de cuvânt al armatei a oftat îndelung când i s-au cerut asigurări că nicio dronă nu va mai face victime în România. Un oftat al neputinței. N-am nici cea mai mică îndoială că în armată sunt oameni care fac treabă și știu cum să-și facă treaba, numai că nici armata n-a scăpat căpușării politice. Și cine le dă putere politicienilor!?

Ți-a plăcut? Distribuie!

Etichete: politică | societate

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ce urmează

de Gabi

/ 10.06.2026

Ce voiam să vă spunem este că în următoarea perioadă o să vă scriem pe aici de dincolo, din țara aia cu soare mai mult și mâncare dumnezeiască: Sicilia, pardon, Italia. Mergem să filmăm pentru European Scenic Roads dar promitem să îmbinăm munca cu relaxarea. E o călătorie doar pentru […]

Predicțiile mele pentru World Cup 2026 (SUA – Canada – Mexic)

de Emi

/ 09.06.2026

Începe Campionatul Mondial de fotbal: joi, 11 iunie, ora 22.00. Mexic (una dintre țările gazdă) o va întâlni pe Africa de Sud, care a fost și ea cândva gazdă a Mondialului, în 2010. Acest Campionat Mondial se va desfășura în trei țări: Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic. Din […]

N-o să fiu vreodată influencer

de Gabi

/ 05.06.2026

Ca fiecare ființă bipedă cu creier în dotare, am și eu ceva de spus în foarte multe situații. Problema mea este că am și al naibii de multe îndoieli. Eu pun la îndoială orice informație pe care o primesc și, total nepractic de cele mai multe ori, îmi pun la […]