Chiar o să ne facă AI-ul mai proști pe toți?

învățare în epoca AI

Articol

scris

de

la

data

de

18.05.2026

în

categoria

E un subiect fierbinte ăsta cu inteligența artificială (AI = artificial intelligence, că ne place engleza 😀). Dacă o să ne facă mai comozi și mai proști, pentru că, în lipsa exercițiului gândirii, nu se mai formează rețele neuronale… și tot felul de scenarii. 

Eu nu știu cum este sau cum va fi pentru alții, dar vă pot spune cum e munca cu AI din perspectiva mea: a trebuit să învăț să comunic cu AI. E aproape ca și cum ai învăța o cultură străină (nu o limbă străină). 

Ca să fiu mai clară, vă dau un exemplu: acum vreo 10 ani a venit la noi cineva din America de Sud. Era mijlocul săptămânii, nu era vacanță; deci, în ciuda faptului că noi aveam musafiri, Emi avea școală, antrenamente și teme. 

Vine Emi de la școală, ne așezăm cu toții la masa de prânz, mâncăm, discutăm, râdem, glumim… Emi, când a terminat de mâncat s-a ridicat, și-a luat farfuria, a zis “săru’ mâna pentru masă” și a zis că pleacă la făcut teme. 

Musafira noastră s-a schimbat la față. Eu eram în ceață complet, nu știam ce s-a întâmplat. Persoana de legătură ne “traduce” problema: în America de Sud, dacă nu stai la masă să mai sporovăiești vrute și nevrute măcar jumătate de oră după ce ai terminat de mâncat e semn maxim de lipsă de respect. 

Ce ne-a lipsit nouă, ca gazde, a fost competența culturală. Nu am știut să ne adaptăm culturii sud-americane în ceea ce privește mâncatul împreună și, prin asta, am arătat, fără să vrem, lipsă de respect. Din fericire pentru noi, persoana de legătură a explicat diferențele culturale pentru toată lumea și totul s-a terminat cu bine. 

Revenim la AI. Cum am învățat eu că, dacă stai la masă cu un sud-american, nu te ridici imediat ce ai terminat de mâncat, așa a trebuit să învăț să comunic cu AI: să fiu precisă, să nu folosesc metafore, să structurez informația, să nu dau mai multă informație decât e necesară pentru o sarcină - fiindcă altfel cresc șansele de a primi răspunsuri eronate, să verific sursele. Sunt doar câteva lucruri pe care le-am învățat. Eu nu simt că e loc de lăsat neuronii la plajă cu berea în mână, fiindcă nu iau niciodată de-a gata ce îmi oferă AI. Dimpotrivă, simt că am învățat lucruri noi în ritm accelerat, comparativ cu alți ani.

Prin urmare, ce cred eu: AI nu te prostește (în sensul că nu te face mai prost, deși te poate prosti, adică te poate manipula 🙃) decât dacă vrei mediocritate și te mulțumești cu primul răspuns primit. Dacă vrei ceva mai bun, îți folosești mintea și cunoștințele, doar ca formezi alte rețele neuronale decât până acum. Practic, dezvolți alte competențe culturale.

Și mai e un lucru: e musai în continuare să citești și să ai cultură generalâ. Dacă mereu trebuie să cauți informația online, nu mai pricepi poanta. Face unul o glumă și tu te uiți ca curca-n lemne, că nu știi de unde vine și unde pleacă.  

 AI-ul oferă viteză, eficiență, dar creativitatea umană rămâne ceva aparte, ce nu trebuie pierdut. 

PS 1: După faza de mai sus, am întrebat persoana care cunoaște ambele culturi: Și ce tot vorbiți voi atât, în fiecare zi? Ce subiecte de discuție atât de variate aveți? Răspunsul: Ei, stai liniștită, de câte ori am auzit eu același povești spuse iar și iar, nu ai idee. E ca la noi, când ne reunim în familie de sărbători. Doar că e mult mai des.

PS 2: fotografia ilustrativă e făcută cu AI, după un prompt personal

Ți-a plăcut? Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ce urmează

de Gabi

/ 10.06.2026

Ce voiam să vă spunem este că în următoarea perioadă o să vă scriem pe aici de dincolo, din țara aia cu soare mai mult și mâncare dumnezeiască: Sicilia, pardon, Italia. Mergem să filmăm pentru European Scenic Roads dar promitem să îmbinăm munca cu relaxarea. E o călătorie doar pentru […]

Predicțiile mele pentru World Cup 2026 (SUA – Canada – Mexic)

de Emi

/ 09.06.2026

Începe Campionatul Mondial de fotbal: joi, 11 iunie, ora 22.00. Mexic (una dintre țările gazdă) o va întâlni pe Africa de Sud, care a fost și ea cândva gazdă a Mondialului, în 2010. Acest Campionat Mondial se va desfășura în trei țări: Statele Unite ale Americii, Canada și Mexic. Din […]

N-o să fiu vreodată influencer

de Gabi

/ 05.06.2026

Ca fiecare ființă bipedă cu creier în dotare, am și eu ceva de spus în foarte multe situații. Problema mea este că am și al naibii de multe îndoieli. Eu pun la îndoială orice informație pe care o primesc și, total nepractic de cele mai multe ori, îmi pun la […]